امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 27 May , 2019
امروز : دوشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۸ - 23 رمضان 1440
شناسه خبر : 1616
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار شوراها, مصاحبه تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰ | ارسال توسط :
بقلم شهرام احمدی

بحران در اهواز محصول بی تدبیری شورا

در شرایطی که بر اثرباران بی سابقه در ۱۴ استان نیمی از کشور و خوزستان و اهواز به زیر آب رفته بود
بحران در اهواز محصول بی تدبیری شورا

شورای عجول اهواز،
محصول انتخابات مخدوش

در شرایطی که بر اثرباران بی سابقه در ۱۴ استان نیمی از کشور و خوزستان و اهواز به زیر آب رفته بود
غوغای رسانه ای کنار رفتن کتانباف از مدیریت شهری اهواز و پس از آن بازی سازی رسانه ای و گمانه زنی انتخاب وحتا معرفی سرپرست شهرداری ، بحران آفرینی ناشیانه رییس شورای شهر اهواز محسوب می شود که باهماهنگی تعدادی از رسانه های خوزستان به انجام رسید، رسانه هایی که بجای آنکه در پی رفع مشکلات مردم باشند همسویی با محافل قدرت را برگزیده اند، متاسفانه در این نمایش پوشالی و ناشیانه ردپای برخی مدیران سابق و معدودی از مدیران فعلی شهرداری هم مشهود است و تاسف بار تر آنکه برخی پایگاههای خبری که از بودجه بیت المال ارتزاق می کنند نیز در این هجمه نابهنگام و عجولانه به مدیریت شهری دیده می شود.
مصاحبه سنواتی ریاست شورا در مورد اتمام ماموریت کتانباف و رسانه ای کردن یک مسئله پیش پا افتاده اداری، در خصوص استعلام وضعیت بازنشستگی کتانباف و پس از آن بیانیه ی نامربوط یک عضو شورای سابق، بیش از آنکه شبیه رفتاری عجولانه باشد ، خبر از یک برنامه ریزی حداقل دوماهه وتقسیم کار برای تسخیر مدیریت شهری توسط افراد منسوب به ستادهای انتخاباتی معلوم ومحافل شناخته شده ی سیاسی می داد، بدین نحو نشان می دهد در روزهایی که شوراهای شهر وروستا در استانها وحتاشهرهای دیگر در حال آماده شدن برای مواجه با بارندگی و طوفان اعلام شده بودند، برخی اعضاء شورا سرگرم برنامه ریزی برای دریافت نامه ای بودند که در آن وزارت کشور به موضوع بازنشستگی کتانباف بپردازد، گویا افراد مذکور آنچنان سرگرم امورات سیاسی خودهستند که از رفع مشکلات مردم فارغند و نمی دانند نیمی از شهر اهواز به زیر آب رفته ومدیریت شهری نیاز به آرامش وتدبیر دارد. اقدام ناشیانه این گروه خاص، ضربع ای مهلک به مدیریت شهری بود و شورا وشهر را به محل مناقشه مخالفان و موافقان تبدیل کرد آنهم در زمانی که شهر اهواز با پدیده بارش بی سابقه۵۹میلیمتری باران مواجه بود و در برخی نقاط شهر آب وارد خانه های مردم شده است ، شورای پنجم شهر اهواز نشان داد که از کمترین دانش مدیریتی ودرک افکار عمومی بهره ای ندارد .
بی شک بخشی از
بحرانی شدن وضعیت دفع آبهای سطحی که
بارندگی بی سابقه دو روز گذشته در بالادست کارون و بالا آمدن آب رودخانه و پسروی شبکه های دفع آب را در پی داشت، ناشی از صدمه نابهنگامی بود که شورای شهربه شهرداری وارد کرد ، اقدامی که شیرازه امور را ازهم پاشید وانسجام مدیریتی را از بین برد . اخبار موثقی وجود دارد که ریاست شورا به جای بسیج امکانات شهری ورایزنی با ارگانهای مختلف و ارایه طرح وبرنامه وهمراهی باشهردار منتخب خود، بارها با روشهایی نظیر طرح سئوال ، مصاحبه و جانشین تراشی، شهرداری را وارد حاشیه کرده و آرامش را از بدنه مدیریت شهری ستانده اند .
طبق اخبار واصله نامه ای که اخیرا با سر برگ وزارت کشور در خصوص واجدشرایط بازنشستگی بودن کتانباف ارسال شده با پی گیری ورایزنی های یک عضو سابق شورای شهر اهواز ویک عضو فعلی شورا که دارای روابطی با شورای عالی استانها بوده اند تنظیم شده است این نامه که ظاهرا در پاسخ به استعلام رییس شورای اهواز صادر شده است، چند اشکال ساختاری وجود دارد که نشان می دهد تنظیم کنندگان آن اشراف چندانی به مسایل ا اری ندارند، نکته دیگر آنکه بلحاظ زمانی انتشار این نامه در روزهای آخرماه که زمان پرداخت حقوق پرسنل شهرداری ومطالبات پیمانکاران است انتخاب شد. که سکته مدیریتی ناشی از آن موجب عدم پرداخت حقوق پرسنل و مطالبات پیمانکاران شده است. حال که بحران مذکور باجلسه ناکام امروز و نامه استانداری اندکی فرونشسته است
باید از ریاست شورا پرسید که اولا چه اصراری بود در شرایطی که
اکثر نقاط شهر اهواز، مانند کوی آغاجری،کمپلو،سلطانمنش، کوی رمضان،پادادشهر، شیلنگ آباد و به زیر آب رفته اند، با انتشار آن نامه و مصاحبه و برگزاری نشست انتخاب سرپرست، شهرداری را وارد حاشیه وتب وتاب رفتن شهردار کنید ومدیریت شهری را به مرحله ی تعلیق در آورید؟ در کجای ایران چنین نوع مدیریتی را از ریاست شورا سراغ دارید که در بحبوحه وقوع یک بحران جوی به جای ارایه برنامه و ایستادن در کنار پرسنل شهرداری ومدیر ارشد آن که درحال تلاش برای بیرون کشیدن شهر از سیلاب است، زیر پای آن را خالی کنند؟ دوما در حالیکه که قانون شرایط کنار رفتن شهردار را مشخص کرده است ، یا باید براساس استعفاء شهردار وپذیرش شوراباشد یا استیضاح یا فوت شهردار ، کدامیک از این سه مورد اتفاق افتاده بود که شماجلسه انتخاب سرپرست برگزار و از رسانه هاهم دعوت می کنید؟ سوما گیریم که وزارت کشور نامه ای را ارسال کرده و در آن آقای کتانباف را واجدشرایط بازنشستگی دانسته است، آیا این نکته برای کنار گذاشتن یک شهردار منتخب که حکم آن را وزارت کشور صادر کرده کافی است؟ ودر آخر جناب سنواتی و طیف همراه شماکه خود را نماینده ی یک جریان ارزشی معرفی کرده و با رای نمازگزاران اهواز به اینجارسیده اید، آیا ازحمایت قاطع مردم اهواز از ایشان بی اطلاعید؟ آیا اخلاقا روش درستی است که شهرداری که به هر روی سابقه ی روشن و محبوبیت وپشتوانه مردمی درشهر دارد را از طریق رسانه ها اعلام عزل کنید؟ آیاعیار خود که با انتخاباتی مخدوش وپر حرف وحدیث به شورا راه یافته اید ، را باشهرداری که در میدان عمل خود را اثبات کرده برابر می بینید؟ آیا شهرداری اهواز و شخص آقای کتانباف شایسته هیچ حرمتی نبود که از طریق رسانه ها برای ایشان خط ونشان می کشید؟ جناب سنواتی آیا می دانستید ضرب المثل عربی هست که می گوید “اگر گناهکار هستید، پرده پوشی کنید” و آیا می دانید که از دید بسیاری از مردم انتخاباتی که در آن شما و برخی دیگر از اعضاء شورا رای آورده اید بی اعتبار است و مدارک محرزی جهت ابطال آن به دادگاه ارایه شده است ، لذا شایسته بود تا روشن شدن وضعیت پرونده شاکیان انتخابات ونحوه انتخاب شدنتان، طوری برخورد می کردید که بدنه شهرداری و افکار عمومی از شماخاطراه مثبتی داشته باشند، نه آنکه عزل ونصبهای عجولانه شما شائبه بسترسازی انتخاباتی را به ذهنها متبادر کند واقدامات نسنجیده تان شایستگی تان در کسب جایگاه فعلی را به زیر سئوال ببرد.

شهرام احمدی ۹۷/۰۹/۰۵

۰۰
نویسنده : شهرام احمدی | منبع خبر : افق پرس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.