امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 22 July , 2019
امروز : دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸ - 20 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 1745
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار ویژه, اقتصادی, فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۲ | ارسال توسط :
معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت

توان ارتقاء رتبه پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز را نداریم

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: زیرساخت‌های ما پس از جنگ تقویت نشدند، در این شرایط ما نباید انتظار معجزه داشته باشیم. با هیچ چوب جادویی نمی‌توانیم رتبه پژوهشی دانشگاه را ارتقاء دهیم.
توان ارتقاء رتبه پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز را نداریم

محمد بدوی امروز در نشست خبری معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به مناسبت هفته پژوهش با اشاره به۶۵۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار داشت: هدف عمده ما حفظ و ارتقای سطح سلامت کل جامعه است. پژوهش امری زیربنایی است و نسبت به این امر نیز دیرتر به این موضوع توجه کرده‌اند.

وی افزود: دانشگاه‌‎های ما در ابتدا با هدف آموزش تاسیس شدند و سپس به تدریج ماموریت‌های پژوهشی را به عهده گرفتند. در کل کشور نیز عمدتا در یک الی۲ دهه اخیر توجه شده است اما به طور کلی وضعیت پژوهش در کل کشور هرچند به ایده آل‌هایمان فاصله داریم اما در وضعیت مطلوبی قرار داریم و رتبه وضعیت پژوهشی حوزه سلامت ایران میان کشورهای اسلامی اول و در جهان نیز۱۷ الی۱۸ جهان قرار داریم.

معاون پژوهشی دانشگاه جندی شاپور اهواز با اشاره به شاخص جدیدِ توجه به کیفیت فعالیت‌های پژوهشی بیان کرد: فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به تدریج از حالت توجه به کمیت بالا به سمت پیشرفت کیفی درحال حرکت است.

وی تصریح کرد: پژوهش و فناوری به عنوان پلی میان علم و تولید است . با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید بر اقتصاد مقاومتی ما اگر بخواهیم اقتدار کشور را افزایش دهیم راهی به جز انجام کار پژوهشی و علم نداریم.

بدوی ادامه داد: ما اگر قصد داریم تا در هر زمینه‌ای قدرتمند باشیم راه آن از سوی توجه به فعالتی‌های پژوشهی می‌گذرد. تجربه نشان داده است که در هر مقطع که از راه علمی و پژوهشی وارد شده بودیم موفق شده‌ایم. بنابراین برای کم کردن تهدید لازم است که اقتدارمان را در زمینه علمی و پژوهشی افزایش دهیم و سرمایه گذاری خوبی در این حوزه داشته باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه وظیفه اصلی معاونت پژوهشی تسهیل و حمایت در امر پژوهش است؛ گفت: مسئله مورد پژوهش هر چه سخت‌تر باشد پژوهش در آن حوزه نیز بیشتر می‌شود بنابراین کار معاونت پژوهشی انجام پژوهش در حوزه سلامت نیست اما باید کاری انجام داد تا امر پژوهش تسهیل شود.

وی خاطرنشان کرد: بدون وجود زیرساخت برای امر پژوهشی ما موفق نخواهیم بود و کار ما ابتر می‎ماند بنابراین زیرساخت‌های پژوهشی را باید تقویت کنیم.این زیر ساخت‌ها شامل نیروی انسانی، فضای فیزیکی و وجود زیر ساخت است.

بدوی با اشاره به چگونگی علمی کردن اقتصاد مقاومتی افزود: هنگامی که اقتصاد مقاومتی را به میان می‌آوریم زیر بنای آن اقتصاد دانش بنیان است و سرمایه این اقتصاد نیز سرمایه انسانی است که باعث افزایش ثروث در برخی کشورها نیز شده است.

وی گفت: پژوهشگران ما در وهله اول عضو هیئت علمی آموزشی نیز هستند و فعالیت پژوهشی آن در کنار سایر فعالیت‌های دیگر است. شاید بتوان گفت که یکی از کمبودهای ما عدم وجود عضو هیئت علمی متخصص است اما امسال۱۱ نفر به تنها عنوان عضو هیئت علمی پژوهشی افزوده شدند و فعالیت اصلی آن‌ها تنها پژوهش است.

معاون پژوهشی دانشگاه جندی شاپور اهواز با اشاره به زیر ساخت‌های موجود در دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: ما۲۶ مرکز و یک پژوهشکده داریم که جایگاه فیزیکی مستقلی ندارند همچنین۱۶ واحد فناور در دانشگاه ما مستقر هستند اما مکان اصلی آن‌ها در پارک علم و فناوری است به همین خاطر ما به دنبال تاسیس پژوهشکده سلامت و پارک علم و فناوری هستیم که از این دو مرکز مراحل اداری ساخت پارک علم و فناوری نیز طی شده است همچنین وزارت بهداشت۵۰ درصد بودجه ساخت پارک علم و فناوری را در سفر اخیر وزیر به عهده گرفته است.

وی درباره پژوهشکده سلامت عنوان کرد: بدون پول نمی‌توان شعار داد اما ما تجهیزات پژوهشکده را مهیا کرده‌ایم و به دنبال ارتقای سطح لوازم آن هستیم.

بدوی با اشاره به ایجاد یک پروپوزال مختص کارهای تحقیقاتی بیان کرد: یک پروپوزال برای روند کار پژوهشی بدون هیچگونه مراجعه‌ حضوری نیست و تمام اطلاعات در آن سامانه ثبت می‌شوند.

با چوب جادویی توان ارتقاء رتبه پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز را نداریم!

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه و کمیته ثبت بیماری‌ها تصریح کرد: دبیرخانه و کمیته ثبت بیماری‌ها برای ثبت بیماری‌ها با توجه به سن، جنس و وضعیت بیماران به وجود آمد تا پاسخی علمی و مستدل بر وضعیت روند افزایش و یا کاهش آمار برخی بیماری‌های موجود در طرح را به دست بیاوریم. در طرح اولیه آمار۴ بیماری‌ را به ثبت رساندیم و اکنون درحال ثبت آمار بیماری‌های آسم، قلبی عروقی و ناباروری استان خوزستان هستیم. وقتی هر بیماری‌ را ثبت کنیم و ویژگی‌های آن را بشناسیم در آن صورت است که می‌توانیم مداخله مناسب انجام دهیم تا آمار آن را کنترل یا کاهش دهیم.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: طرح بررسی سلامت کبد و پوشش بیش از۳۲ هزار نفر در سطح استان و طرح کُهرت هویزه نیز انجام شد و اکنون نیز بزودی قصد انجام طرح کهرت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز را داریم که در این طرح۱۸ هزار نفر پوشش داده می‌شوند.

وی با اشاره به ایجاد یک استارتاپ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز به میزبانی این دانشگاه و حضور دانشگاه‌های علوم پزشکی استان و دانشگاه لرستان؛ اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی اهواز در بین دانشگاه‌های تیپ یک با توجه به شاخص‌های موجود در حوزه پژوهش در بین۲ الی۱۰ دانشگاه موجود قرار دارد.

بدوی وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره انجام یا عدم انجام تحقیقات لازم برای تشخیص حساسیت‌زا بودن درخت کنوکارپوس افزود: ما در این باره طرح‌های تحقیقات قابل توجهی داریم اما درباره حساسیت‌زا و غیر حساسیت‌زا بودن آن هنوز تحقیق مستدلی نداریم اما همچنان طبق شواهد موجود این عامل موثر است. ما درحال انجام طرح تحقیقاتی جدیدی در این باره هستیم و باید از نظر علمی نتیجه‌ای ثابت شود.

وی درباره وضعیت آموزشی کلان موجود گفت: سیستم آموزشی کلان موجود مشکل دارد و این مشکل تنها مربوط به مراکز آموزشی عالی نیست. سیستم آموزشی ما رقابتی است و با وجود حذف نمره در مقطع ابتدایی اما باز هم در دانشگاه ما شاهد مسابقه بین افراد هستیم و شاهد سیستم تعاملی نیستیم.

معاون پژوهشی دانشگاه جندی شاپور اهواز با اشاره به وضعیت زیرساخت‌های فعلی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: زیرساخت‌های ما پس از جنگ تقویت نشدند، در این شرایط ما نباید انتظار معجزه داشته باشیم. با هیچ چوب جادویی نمی‌توانیم رتبه پژوهشی دانشگاه را ارتقاء دهیم. حدود۱۰ سال گذشته دانشگاه ما تیپ یک بود اما با وجود آن رتبه؛ بودجه تیپ۳ را دریافت می‌کردیم.

وی درباره منبع بودجه معاونت پژوهشی گفت: از سال۹۳ به این سو بودجه پژوهش هر دانشگاه از درآمد اختصاصی دانشگاه می‌رسد بنابراین امر ما دیگر اطلاعی از بودجه سایر دانشگاه‌ها نداریم. برخی از کارهای پژوهشی با بودجه یک درصدی درآمد دانشگاه قابل اجرا نیست و حمایت ملی را مستلزم است.

بدوی تصریح کرد: مسائل پژوهشی دیربازده هستند، زمانی را شاهد بودیم که مردم از بیماری‌های عفونی کشته می‌شدند اما اکنون پس از تصادف دومین عامل مرگ و میر در کشور بیماری‌های غیرواگیر است لذا شناخت شکل جدید بیماری‌ها نیاز به پژوهش دارد.

۰۰
نویسنده : رضا روشن پور | منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.