امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 15 September , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۳۹۸ - 16 محرم 1441
درباره ما
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲:۰۱ | ارسال توسط :

پایگاه خبری تحلیلی افق پرس
صاحب امتیاز و مدیر مسئول : رضا روشن پور

Email:Ofoghpress1404@gmail.com

آیین نامه حرفه ای سایت:

پایگاه خبری ، تحلیلی افق پرس در راستای رسالت مطبوعاتی خود، آیین نامه اخلاق حرفه ای رفتاری خود را جهت اطلاع کاربران منتشر می کند.
اصحاب رسانه‌ها مسئولیت سنگینی را در جوامع مختلف بر عهده دارند چرا که انتشار و تولید یک خبر، مصاحبه، گزارش و … می‌تواند بازتاب عمیقی بر روی افکار مردم جامعه بگذارد. گاهی این تاثیرات مثبت و گاهی منفی است، اینجاست که حساسیت شغل خبرنگاری بیش از پیش به چشم می‌آید. همه این‌ها در کنار هم ضرورت اخلاق در رسانه و خبرنگاری را پر رنگ تر می‌کند.

اخلاق خبرنگاری بر مبنای صداقت، بی طرفی و توجه به منافع جمعی شکل می گیرد. راهکارهایی که می تواند برای کسب اخلاق خبرنگاری سودمند باشد و خبرنگاران پایگاه خبری بیتوته، ملزم به رعایت آن می باشند، عبارتند از:

۱ – خبرنگار فقط باید در خدمت مخاطب رسانه باشد; یعنی نباید به عنوان میل سیاسی یا تجاری و… عمل کند.

۲ – هر خبر یا گزارش باید کوششی در جهت کشف حقیقت باشد. خبرنگار نباید در پی اثبات نکته ای باشد که خود یا دیگری در مورد آن پیش فرضی را دیکته کرده است. پیش فرض قطعی در خبرنگاری جایی ندارد.

۳ – خبرنگار هرگز نباید از موقعیت خود برای تهدید یا دریافت امتیاز بهره گیرد و همچنین هیچ وسوسه ای نظیر پول، هدیه، امتیاز و … نباید خبرنگار را به انتشار مطلبی تشویق کند.

۴ – خبرنگار از قبول هرگونه فشار و تهدید برای انتشار مطالب و یا تغییر محتویات آنها، خودداری کرده و از خط مشی عمومی رسانه و اصول شرافت حرفه ای خویش تبعیت می کند.

۵ – برای دریافت اطلاعات نباید اشخاص را فریب داد. خبرنگار باید هویت خود را آشکار سازد تا مردم بدانند که اطلاعات آنها منتشر می شود.

۶ – خبرنگار باید حریم زندگی خصوصی افراد را محترم شمارد و فقط در مواردی به این حریم نزدیک شود که خود شخص بخواهد.

۷ – جوهر اصلی خبرنگاری، تایید صحت خبر است. تدابیری چون پرس و جو از شاهدان متعدد در مورد یک رویداد و جویا شدن دیدگاه های متفاوت، صحت خبر را تایید می کند.

۸ – خبرنگار باید خبر را متناسب با اهمیت آن جلوه دهد. باید از بزرگنمایی یا کوچک نمایی یک رویداد پرهیز کند.

۹ – خبرنگار باید به واقعيت‌های عينی توجه کند و اخبار صحيح و دقيق و تفسيرهای منطقی و منصفانه را در اختيار خوانندگان می گذارد.

۱۰ – خبرنگار موظف است ضمن دفاع از آزادی خبر و تفسیر و انتقاد، اسرار حرفه ای خود را حفظ کند و از افشای اطلاعات و اخباری که به صورت محرمانه به دست می آورد به جز مواردی که با حکم دادگاه مشخص می شود، خودداری کند.

۱۱ – سرقت ادبی، مخدوش ساختن متن‌ها و سندها و حذف اطلاعات اساسی رويدادها در خبرنگاری مطرود است.

۱۲ – خبرنگار اخباری را منتشر می کند که منبع آنها مشخص باشد.

۱۳ – خبرنگار باید با احترام به استقلال و حاکميت ملي، نظم و امنيت عمومي و مصالح همگاني از اصول شرافت حرفه‌اي خويشتن تبعيت ‌کند.

۱۴ – خبرنگار برای پاسداشت ارزش های الهی و انسانی از جمله عدالت طلبی، آزادیخواهی، صلح و امنیت بشر، استقلال و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ملتها و فرهنگ ها، احترام خاص قائل است.

۱۵ – خبرنگار باید به اصول ديني و معتقدات مذهبي، آداب و سنن قومي و ملي، اخلاق حسنه و عفت عمومي احترام گذارد و از گرايش به تبعيض خصومت آميز در اين زمينه‌ها و همچنين تشويق و تحريک به جنگ تجاوزکارانه نسبت به کشورهاي ديگر خودداری ‌کند.

۱۶ – رسانه ها باید استقلال خود را از کسانی که اخبار یا مطالبی مربوط به آنها منتشر می کند، حفظ نمایند. این به معنای نداشتن موضع نسبت به افراد یا جریان های مختلف نیست، بلکه به معنای منصفانه و عادلانه برخورد کردن با گروه ها، جریان ها و افکار مخالف و موافق است. در واقع، می توان خبرنگار عقیدتی هم بود، یعنی از موضعی خاص به مسائل نگاه کرد و در عین حال، دیدگاه های مخالفان را هم منعکس و مطرح کرد. خبرنگار همواره باید برای واقعیت ها الویت قائل شود.

۱۰
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای درباره ما بسته هستند
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.