امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 20 March , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۷ - 14 رجب 1440
شناسه خبر : 1384
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, اخبار ویژه, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۱۸ | ارسال توسط :
محمد علی افشانی واکنش نشان داد

شهردار تهران : استعفایی در کار نیست

شهردار تهران : استعفایی در کار نیست
شهردار تهران : استعفایی در کار نیست

پایگاه خبری تحلیلی افق پرس

متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، گفته است: «تا دو هفته آینده شهردار منتخب شورای پنجم را برای انجام مراحل قانونی به وزارت کشور معرفی می‌کنیم» و از آن‌سو محمدعلی افشانی، شهردار تهران، هم اعلام کرد: «استعفایی در کار نیست و تا آخرین روزی که قانون مشخص کند ارائه خدمت خواهم کرد. من همچنان پایبند قانون هستم و اگر نهایتا قانون این شد که بنده باید بروم حتما پایبند قانون خواهم بود».

این آخرین تحولات پیرامون انتخاب سومین شهردار شورای پنجم برای پایتخت است.

شورای شهر تهران که بالاخره در آخرین روزهای مهلت باقی‌مانده برای رفتن شهردار تهران، واقعیت الزام رفتن شهردار تهران به دلیل بازنشستگی را پذیرفت، به سراغ پروسه زمان‌گیر انتخاب شهردار جدید رفته است. با ترتیبی که سخنگوی شورای شهر تهران اعلام کرد در دو هفته آینده به‌ترتیب در چهار جلسه گزینه‌های شهرداری تهران از سوی اعضا معرفی، بررسی، ارائه برنامه و در نهایت بین دو گزینه‌، شهردار تهران انتخاب می‌شود.

اعضای شورای شهر تهران از چند هفته قبل بر قطعی‌شدن الزام رفتن شهردار تهران از بهشت واقف بودند و تأکیدات رسمی مراجع مختلف مرتبط درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و عدم استثنای شهردار بازنشسته تهران این مهم را جدی‌تر کرد.

آنها جلسات مشترک زیادی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تجدیدنظر درباره شهردار تهران داشتند، اما موفق نبودند و در نهایت واقعیت را پذیرفتند.

آنها در روزهای گذشته چند جلسه غیرعلنی به نام «هم‌اندیشی» داشتند تا توافقاتی صورت گیرد و در نهایت علی اعطا روز گذشته در جمع خبرنگاران توافقشان برای تعیین فرایند انتخاب شهردار جدید تهران را اعلام کرد و گفت: اعضای شورای شهر مهلت دارند که تا دوشنبه (امروز) پنج گزینه خود را معرفی کنند و در ادامه روز شنبه، ۱۲ آبان، رأی‌گیری شده و پنج نفر انتخاب می‌شوند و این افراد با حضور در کمیسیون‌ها نقطه‌نظرات خود را در مورد برنامه سوم توسعه شهرداری تهران اعلام خواهند کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام اینکه یکشنبه، ۲۰ آبان، پنج گزینه شهرداری تهران با حضور در صحن علنی شورا به مدت یک ساعت برنامه‌های خود را ارائه می‌کنند، گفت: در همان جلسه رأی‌گیری می‌شود و دو نفر به‌عنوان کاندیدای نهایی انتخاب می‌شوند و در نهایت سه‌شنبه، ۲۲ آبان، شهردار جدید تهران مشخص می‌شود.

اما از آنجایی که در چنین مواقعی، مخصوصا اگر شهردار تهران در این فاصله از مسئولیت خود استعفا دهد، شورا باید برای شهرداری تهران سرپرست انتخاب می‌کند.

باوجوداین شورا تصمیم گرفته در این فاصله سرپرست انتخاب نکند و محمدعلی افشانی تا ۲۴ آبان‌ماه در این مسئولیت باقی بماند.

در این حال محسن هاشمی که تعدادی از اعضا بر گزینه‌بودن او در این دوره از انتخاب شهردار همچنان تأکید دارند، ابراز امیدواری کرده که تا دو هفته آینده پروسه انتخاب شهردار خوب پیش برود و شهردار جدید تهران را به وزارت کشور معرفی کنند.

هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران که شما خودتان کاندیدای شهرداری تهران خواهید شد یا خیر، اظهار کرد: من شخصا کاندیدا نمی‌شوم.

در دور گذشته اعضا مصوبه‌ای داشتند که با ۱۷ رأی تصویب شد مبنی‌بر اینکه اعضا از شورا خارج نشوند.

در جلسه فردا این موضوع که آیا از اعضای شورا می‌تواند فردی خارج شود یا خیر صحبت می‌شود.

او ابراز امیدواری کرده که با طی‌شدن روند موردنظر شورا مجبور به انتخاب سرپرست نشود.

او درباره احتمال گزینه‌بودن خود که برخی اعضا آن را مطرح کرده‌اند هم از رسانه‌ها خواسته است تا زمان اعلام گزینه‌ها منتظر بمانند و از انتشار خبرهای غیرموثق خودداری کنند.

تهران در شرایطی است که طی یک سال در آستانه انتخاب سومین شهردار قرار گرفته و درست در روزهایی که قرار بود وارد بررسی برنامه سوم شهرداری تهران شود، در بلاتکلیف‌ترین روزهای خود قرار دارد. در یک سال گذشته بسیاری از پروژه‌های مهم شهری و ترافیکی و اجتماعی روی زمین مانده و تهران در این یک‌سال خبر خوشی را نداشته است.

‌‌‌ سازمان بازرسی شهرداری وارد معاملات گذشته شود
اما روز گذشته، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، از سازمان بازرسی شهرداری تهران خواست درباره برخی از معاملات قدیمی در شهرداری تهران و کم‌وکیف آنها وارد عمل شود. او گفت: به نظر می‌رسد رسیدگی‌نکردن به تخلفات گذشته می‌تواند مسیر شفاف‌‌سازی امروز شورای شهر تهران را مخدوش کند.

شرایط امروز شهرداری تهران با بدهی چندین هزار میلیاردی و معاملات ضربدری و صوری بانک شهر، شهرداری و کارگزاری‌های زیرمجموعه آن در خرید و فروش هولوگرام و به‌عبارتی پیش‌فروش شهر، ایجاب می‌کند سازمان بازرسی شهرداری کم‌وکیف معاملات را بررسی و به اطلاع افکار عمومی و شورای اسلامی شهر تهران برساند.

ناهید خداکرمی ادامه داد: براساس گزارش بند ۷ حسابرسی بانک شهر که در وب‌سایت سازمان بورس قابل احصا است، در دوم اسفند سال ۱۳۹۵، مطابق با صورت‌جلسه ۲۳ دی ۹۵ وامی به مبلغ دوهزارو صد میلیارد تومان به‌صورت دریافت وام برای خرید و تهاتر عوارض ساختمانی و تراکم و ملک به شخصی حقیقی پرداخت شده و هم‌زمان همین مبلغ وام نیز از بانک آینده به شرکت‌های کارگزاری وابسته به بانک شهر پرداخت شده که در این ارتباط مبایعه‌نامه‌ای موجود نیست و بازگشت اقساط وام فوق نیز انجام نشده است.

وی افزود: به نمونه دیگری که در فضای مجازی نیز سروصدای زیادی به پا کرد اشاره می‌کنم؛ در ۱۰ آبان سال ۹۳، قرارداد زمینی به پلاک ثبتی ۱۳۹۴/۶۹۲۳ به مساحت ۹۲۰ متر و مبلغ ۹۵۰ هزار میلیارد ریال که بخشی تهاتر ملک و هولوگرام بابت بدهی فروشنده و بخشی نیز نقد پرداخت شده، درصورتی‌که قیمت کارشناسی زمین فوق ۴۵ میلیارد تومان بوده است.

این معامله بین فروشنده حقیقی و کارگزاری جهان وابسته به بانک شهر به ثبت رسیده ‌است.

خداکرمی تصریح کرد: انتظار می‌رود سازمان بازرسی کم‌وکیف معاملات فوق را استخراج کند و اگر تخلفی شده است، به اطلاع افکار عمومی و شورای اسلامی شهر تهران برسد و برای حفظ حقوق شهروندان تهرانی از طریق قانونی پیگیری شود.

‌فهرست املاک واگذارشده رسانه‌ای شود
محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران که در یک سال گذشته جزء اعضای پیگیر در ماجرای املاک واگذارشده به برخی افراد خاص بوده است و در همین رابطه با شکایت مستقیم محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران، به دستگاه قضایی احضار شده است، روز گذشته بار دیگر بر انتشار فهرست آن‌دسته از املاک شهرداری که در اختیار غیر است تأکید کرد و گفت: چطور شهرداری برخی تخلفات را می‌بیند و جریمه اعمال می‌کند، اما برخی تخلفات را نمی‌بیند؟

او در صحن شورای شهر تهران، گفت: به‌تازگی دو مورد اجاره‌نامه با مدیران شهرداری درخصوص املاک شهرداری منعقد شد که افکار عمومی نسبت به آن حساسیت نشان داد.

حال که فضا و سیاست شورای پنجم شفاف‌سازی است، لازم است قانون برای همه اجرا شود. عضو شورای شهر افزود: چطور دستگاهی که این دو مورد را بلافاصله اعلام کرد، نسبت به تخلفات قبلی کوررنگی دارد؟ پیشنهاد می‌کنم فهرست املاکی که در گذشته به افراد اجاره داده شده و اکنون دست‌به‌دست می‌شود، منتشر شود.

میرلوحی با بیان اینکه احساس می‌شود مهر محرمانه روی برخی تخلفات است و کسی آنها را نمی‌بیند، اظهار کرد: براساس قانون برای واگذاری املاک به غیر باید مجوز گرفته شود.

در گذشته این قانون به‌درستی اجرا نشده و ما با املاکی که پس‌گرفته‌شده کاری نداریم؛ اما لازم است فهرست املاکی که هنوز در اختیار افراد است، منتشر شود تا افکار عمومی در جریان قرار گیرند.

او با اشاره به جریمه افرادی که به‌تازگی در دو مورد اجاره‌نامه منعقد کرده‌اند، تأکید کرد: اگر ما می‌خواهیم انضباط مالی و شفافیت ایجاد کنیم، عادلانه نیست برخی جریمه شوند و برخی جریمه نشوند.

۰۰
نویسنده : رضا روشن پور | منبع خبر : افق پرس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.