امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 4 July , 2020
امروز : شنبه, ۱۴ تیر , ۱۳۹۹ - 14 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 307
  پرینتخانه » آخرین اخبار, شهرستان ها تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳ | ارسال توسط :

مركز اورژانس اجتماعي شهرستان ايذه افتتاح شد

مركز اورژانس اجتماعي شهرستان ايذه افتتاح شد مركز اورژانس اجتماعي شهرستان ايذه ، با حضور مدير كل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري خوزستان، معاون اجتماعي بهزيستي استان،فرماندار و امام جمعه شهرستان ايذه افتتاح شد. به گزارش افق پرس ،مدير كل امور اجتماعي فرهنگي و استانداري خوزستان در كار گروه اجتماعي و فرهنگي كه در سالن […]

مركز اورژانس اجتماعي شهرستان ايذه افتتاح شد

مركز اورژانس اجتماعي شهرستان ايذه افتتاح شد

مركز اورژانس اجتماعي شهرستان ايذه ، با حضور مدير كل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري خوزستان، معاون اجتماعي بهزيستي استان،فرماندار و امام جمعه شهرستان ايذه افتتاح شد.
به گزارش افق پرس ،مدير كل امور اجتماعي فرهنگي و استانداري خوزستان در كار گروه اجتماعي و فرهنگي كه در سالن جلسات فرمانداري ايذه برگزار شد،گفت:اورژانس اجتماعي ايذه از محل اعتبارات شوراي اجتماعي كشور و با همكاري اداره كل بهزيستي استان با هدف شناسايي، رصد و ارائه خدمات به افراد آسيب پذير راه اندازي شده است.
دكتر محمد صادق كريمي كيا افزود: اورژانس اجتماعی شهرستان ایذه شامل مرکز مداخله در بحران فردی،خانوادگی واجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی(۱۲۳) و خدمات سیار اورژانس اجتماعی است که به منظور ارائه خدمات و رسيدگي سریع به وضعيت آسيب ديدگان اجتماعي در زمينه هاي مختلف خشونت، خودكشي،فرار، آزار، طلاق و غيره افتتاح خواهد.
وي با بيان اينكه طلاق، اعتياد، خودكشي، حاشيه نشيني و غيره از جمله آسيب هاي اجتماعي هستند كه در چند دهه اخير سير صعودي داشته اند، افزود:تاكيد مقام معظم رهبري طي دو سال اخير مبني بر مداخله و كنترل آسيب هاي اجتماعي نشان از اهميت موضوع دارد.
مدير كل امور اجتماعي استانداري به اطلس آسيب اجتماعي شهرستان ايذه اشاره كرد و گفت:افت تحصيلي، طلاق، خودكشي و ترك تحصيل از جمله مواردي است كه طي نظر سنجي هاي صورت گرفته در اين شهرستان نياز به مداخله و اقدام عملياتي دارند.گام بعدي افتتاح مركز اورژانس اجتماعي در شهرستان ماهشهر و همچنين گسترش و توسعه اورژانس اجتماعي اهواز است.
كريمي كيا افزود:آسيب هاي اجتماعي موضوعاتي بسيار پيچيده و چند عاملي هستند كه با سبك زندگي قرابت زيادي دارند لذا ورود به آن بايد با دقت و كارشناسي شده صورت گيرد.
وي يكي از مسايل مشكل زا در شهرستان ايذه را عدم حمايت اجتماعي و تنهايي دانست و ادامه داد:همدلي و حمايت خانواده ها از جوانان بسيار مهم است و بايد آموزش هاي لازم در اين زمينه صورت گيرد.
مدير كل امور اجتماعي استانداري بيكاري و عدم اشتغال جوانان را يكي از عوامل اقدام به خودكشي در اين شهرستان عنوان كرد و افزود:همين امر منجر به بروز يأس و نااميدي و همچنين مهاجرت به مركز استان شده است.
كريمي كيا،آموزش را تنها ابزار كنترل و كاهش آسيب در حال حاضر دانست و افزود: پيشگيري و توجه به امر آموزش با تكيه بر “زنان و جوانان” باعث كاهش بروز آسيب هاي اجتماعي در جامعه خواهد شد.
وي همچنين از اختصاص بودجه جهت آموزش در حوزه خودكشي در ايذه خبر داد و گفت:افكار مرگ يا خودكشي و حتي اقدام به خودكشي در خانواده هايي كه سابقه اين پديده در آنها وجود دارد بايد كنترل شود بنابراين بطور ويژه تحت نظارت و آموزش قرار خواهند گرفت.بودجه اين طرح از محل اعتبارات شوراي اجتماعي كشور تامين خواهد شد.
در اين جلسه مدير كل امور اجتماعي استانداري تاكيد كرد: همه ارگانها و نهاد ها بايد با همدلي و مشاركت نسبت به تغيير فضاي شهرستان ايذه اقدام كنند تا نااميدي و بي تفاوتي اجتماعي از چهره اين شهر و مردمان آن زدوده شود و جامعه به سمت تعالي و پويايي سوق يابد.
در ادامه اين نشست،گروه تحقيقاتي در حوزه اقدام به خودكشي ماحصل مطالعات و تجربيات خود را در شهرستان دزفول ارائه داد. دكتر معتمد، سرپرست اين تيم تحقيقاتي گفت: جامعه ما در حال پشت سر گذاشتن مراحل جديدي است و در نتيجه با آسيب هاي جديد و ناشناخته روبرو است.وي يكي از آسيب هاي اجتماعي را انتخاب خودزني و خودكشي دانست و افزود: در اين شرايط فرد به تنهايي توان تحمل مشكلات را ندارد و تنها راه برون رفت و فرار از خود را،خودكشي مي داند.
اين محقق تاكيد كرد: اگر معضلات اجتماعي كنترل نشوند و رشد يابند تبديل به آسيب ديگري خواهند شد. بطور مثال اگر پديده طلاق حل نشود،مي تواند منجر به يكي از پديده هاي خودكشي، نزاع ،قتل و غيره شود.
دكتر معتمد آموزش و تاب آوري اجتماعي در هنگام بروز بحران را مهم تلقي كرد و افزود: براي اينكه تغييرات و جانشيني به آرامي صورت گيرد، نيازمند تقويت فرهنگ و عناصر شهري هستيم.
وي در پايان تاكيد كرد: تحقيقات در برخي استان ها نشان مي دهد با تغيير سبك زندگي مي توان آمار بسياري از معضلات و آسيب هاي اجتماعي را كاهش داد.
بر اساس گزارش معاون اجتماعي بهزيستي استان ،در سال گذشته بالغ بر ١٣هزار مورد تماس با اورژانس اجتماعي ثبت شده است كه بيش از ٣ هزار نفر نياز به حضور فيزيكي مددكاران و مداخله اجتماعي داشته اند.
لازم به ذكر است،در برنامه ششم توسعه نسبت به گسترش كمي و كيفي اورژانس اجتماعي با موافقت دولت مقرر شد ١٤٠ اورژانس اجتماعي در شهرهاي بالاي ٥٠ هزار نفر جمعيت راه اندازي شود.

۰۰
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.