امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 29 January , 2022
امروز : شنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۰ - 26 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 1751
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار ویژه, بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۴ | ارسال توسط :
وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری الجزیره تصریح کرد

ظریف: موشک‌های ما قابل مذاکره نیستند

وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری الجزیره تصریح کرد موشک‌های ایران دفاعی هستند و ایران درباره آنها مذاکره نخواهد کرد.
ظریف: موشک‌های ما قابل مذاکره نیستند

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران امروز در مصاحبه‌ای کوتاه با شبکه خبری الجزیره، با بیان اینکه موشک‌های ایران ماهیت دفاعی دارند به ادعاهای مقام‌های آمریکایی که ایران را به نقض قطعنامه شورای امنیت به دلیل آزمایش‌های موشکی متهم می‌کنند، پاسخ داد.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره، مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها آزمایش‌های موشکی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانند گفت: «موشک‌های ایران ماهیت دفاعی دارند و ما به آنها برای بازدارندگی نیاز داریم. ما نسبت به تمامی کشورها در منطقه کمتر در مسائل نظامی هزینه می‌کنیم و به همین دلیل ما از ابتدا گفته‌ایم که موشک‌های ما قابل مذاکره نیستند.»

وزیر خارجه ایران در ادامه با اشاره به قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت گفت که آمریکا خودش این قطعنامه را نقض کرده و در جایگاهی نیست که ایران را به نقض آن متهم کند. او گفت: «آمریکایی‌ها در جایگاهی نیستند که درباره آن قطعنامه حرف بزنند چرا که آنها تلاش کردند که این قطعنامه را از بین ببرند اما به رغم تلاش‌های آنها این قطعنامه همچنان پابرجا است.»

ظریف همچنین از اینکه آمریکایی‌ها خواستار بازگرداندن محدودیت‌های قطعنامه ۱۹۲۹ علیه برنامه موشکی ایران هستند انتقاد کرد. او گفت: «آمریکایی‌ها فکرشان معطوف به گذشته است و درباره قطعنامه‌هایی حرف می‌زنند که دیگر وجود خارجی ندارند و قطعنامه ۲۲۳۱ جایگزین آن شده‌ است.»

تناقض‌گویی‌های آمریکا

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» روز شنبه در شناسه کاربری‌اش در توئیتر منتشر و ایران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به دلیل انجام یک آزمایش ادعایی موشک میان‌برد متهم کرد. او نوشت: «حکومت ایران اقدام به پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک میان‌برد با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای کرده است.»

این ادعاهای مقام آمریکایی در حالی مطرح شد که مقام‌های آمریکایی در ماه‌های گذشته در انتقاد از برجام و برای تبلیغ خروج آمریکا از آن بارها گفته‌اند که قطعنامه ۲۲۳۱ ممنوعیتی برای آزمایش‌های موشکی ایران ایجاد نمی‌کند.

به عنوان مثال، هوک در گفت‌وگویی به تاریخ ۲۶ سپتامبر با اندیشکده هادسون اعتراف کرده که در برجام اشاره‌ای به آزمایش‌های موشکی ایران نشده و در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هم بر خلاف قطعنامه قبلی شورای امنیت (قطعنامه ۱۹۲۹) از لحنی غیرالزام‌آور درباره آزمایش‌های موشکی ایران استفاده شده است.

او در آن مصاحبه می‌گوید: «نمی‌توان به ایران اجازه داد همزمان با توسعه برنامه هسته‌ای، توانمندی‌های موشک‌های بالستیک خود را هم توسعه دهد. توافق هسته‌ای ایران این اجماع بین‌المللی را از بین برد. در خود این توافق از هیچ بندی برای محدود کردن برنامه موشک بالستیک ایران استفاده نشده است. این توافق، تحریم‌ها علیه ایران را تخفیف داد در حالی که به این کشور اجازه داد زرادخانه موشکی‌اش را توسعه داده و آن را پالایش کند. از آن بدتر اینکه جامعه بین‌المللی از اجماع بر سر اینکه موشک‌ها و برنامه هسته‌ای ایران در هم‌تنیده هستند عقب‌نشینی کرد.»

وی اضافه کرد: «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که رسماً توافق ایران را تأیید و قطعنامه ۱۹۲۹ را لغو کرد، حاوی لحنی رقیق‌شده [درباره برنامه موشکی ایران] بود که خبری خوش برای ایرانی‌ها محسوب می‌شد. آنها سخت برای این موضوع لابی کردند. آن‌طور که در این قطعنامه بیان شده، تنها از ایران خواسته شده هیچ فعالیتی در زمینه موشک‌های بالستیکی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند صورت ندهد. اجازه بدهید این را برایتان معنی کنم. جامعه بین‌المللی با لحنی نرم به جمهوری اسلامی به عنوان کشور پیشگام در حمایت از تروریسم می‌گوید لطفاً رفتارهای بد انجام ندهد.»

هوک در بخش دیگری از این مصاحبه هم گفته است: «لحن جدید را نمی‌توان ممنوعیتی آشکار و قابل اجرا در نظر گرفت و ایرانی‌ها از آن زمان از این ابهام سوءاستفاده کرده‌اند… روس‌ها بسیار خشنود بودند که اشاره کنند قطعنامه ۲۲۳۱ تنها حاوی یک “درخواست” از ایران است که به هیچ عنوان ممنوعیت از فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای به شمار نمی‌رود.»

این سخنان هوک در واقع به منزله اعتراف صریح به این است که قطعنامه مورد نظر ممنوعیتی برای برنامه موشکی ایران در نظر نمی‌گیرد و بر همین اساس، ادعاهای اخیر مقام‌های آمریکایی درباره نقض قطعنامه توسط ایران را از اعتبار ساقط می‌کند.

از طرف دیگر آمریکایی‌‌ها در حالی ایران را به نقض متهم می‌کند که در حال حاضر آمریکا اصلی‌ترین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ به شمار می‌رود. این قطعنامه٬ برجام را از یک توافق چندجانبه به یک سند بین‌المللی ارتقا می‌دهد که اجرایش بر اساس اختیارات شورای امنیت الزامی است. یعنی نه فقط امضا کنندگان برجام٬ بلکه همه کشورهای جهان باید به محتوای این قطعنامه عمل کنند.

قطعنامه ۲۲۳۱ چه می‌گوید؟

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۴ برای تأیید توافق هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در شورای امنیت به رأی گذشته شد و با رأی مثبت ۱۵ عضو این شورا به تصویب رسید. این قطعنامه هر ۶ قطعنامه قبلی شورای امنیت علیه ایران، از جمله قطعنامه‌ ۱۹۲۹ که حاوی ممنوعیت‌های الزام‌آور علیه برنامه موشکی ایران بود را لغو کرد.

در پاراگراف سوم در ضمیمه B از این قطعنامه که به برنامه موشکی ایران مربوط می‌شود اینطور آمده است: «از ایران خواسته می‌شود تا هشت سال بعد از روز پذیرش توافق تا زمانی که آژانس گزارشی مبنی بر تأیید نتیجه‌گیری گسترده‌تر ارائه کند-هر کدام زودتر حادث شود- هیچ فعالیتی با موشک‌های بالستیکی طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری‌های موشک‌های بالستیک صورت ندهد.»

درباره این قطعنامه دو نکته مطرح است. اول اینکه، همان‌طور که برایان هوک هم اعتراف کرده این قطعنامه بر خلاف قطعنامه قبلی (۱۹۲۹) از لحنی غیرالزام‌آور درباره برنامه و آزمایش‌های موشکی ایران استفاده کرده است و بنابراین، آزمایش‌های موشکی ایران مصداق «نقض» قطعنامه به شمار نمی‌رود.

نکته دوم این است در قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران خواسته شده هیچ فعالیتی با موشک‌های بالستیکی «طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای» صورت ندهد. معنای این بند از قطعنامه هم این نیست که به ایران توصیه شده از کار با موشک‌هایی که با هدف و نیت قبلی حمل سلاح‌های هسته‌ای تولید شده‌اند، خودداری کند. جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده که هیچ‌کدام از موشک‌های این کشور با این قصد تولید نشده‌اند.

دولت ایران پس از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در بیانیه ای اعلام کرد: «توانمندی های نظامی ایران از جمله موشک های بالستیک، منحصرا برای دفاع مشروع هستند. این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح های هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن می‌باشند.»

۰۰
نویسنده : رضا روشن پور | منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 1
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.